Archi-Vision
MIASTECZKO WITKOWICE

Osada funkcjonowała na początku swojej historii jako koszary wojska Austriackiego. W okolicy jak i na terenie samej inwestycji występują obiekty obronne istniejące jeszcze z tamtych czasów. W okresie powojennym część budynków została zaadaptowana oraz część nowo wybudowana z przeznaczeniem na Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla dziewczynek chorych na Jaglicę. Inicjatorem samego założenia ośrodka miał być sam kardynał Adam Stefan Sapieha, który zlecił zaprojektowanie krakowskiemu znanemu architektowi Wacławowi Krzyżanowskiemu kaplicę modlitewną. Kaplica jest do dzisiaj międzywojenną perłą architektoniczną w zabytkowej tkance ośrodka. W drugiej połowie lat międzywojennych okolicą wstrząsnął wybuch niedalekiej prochowni. Część budynków została uszkodzona a niektóre wychowanki uciekły w popłochu do lasu. Po II wojnie światowej cały ośrodek przeszedł w majątek państwowy – urządzono tutaj szpital Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie leczono choroby oczu. Funkcjonował on do 2012 roku.

Na terenie dawnego Szpitala Okulistycznego w Witkowicach powstanie unikatowe na skalę Polski miasteczko dla seniorów. Znajdą się tam wszystkie usługi, domy seniora, strefy rekreacji i wypoczynku i co najważniejsze zespół przychodni i klinik z różnych specjalności medycznych. Ponad 12 hektarowa enklawa położna wśród drzew w Witkowicach to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Położony na wzgórzu kompleks kilkunastu zabudowań ma wszystkie atuty by stworzyć tam miejsce idealne dla seniorów. W projekcie najważniejsze są przychodnie, które znaleźć się mają w istniejących już historycznych budynkach dawnego szpitala. Duże powierzchnie budynków (około 1000 metrów kwadratowych) sprawią, że obsługa pacjentów będzie odbywała się w sposób komfortowy. Co istotne inwestor Miasteczka Witkowice zakłada, że przychodnie, kliniki i gabinety lekarskie zostaną stworzone i będą funkcjonowały w oparciu o profesjonalne kadry medyczne. Dlatego nie zamierza sam prowadzić tej działalności. Pozwoli to w przyszłości na stworzenie w jednym miejscu kompleksowego ośrodka medycznego, który będzie otwarty dla wszystkich bez względu na wiek i zamieszkanie. Inwestor ze względu na ogromną powierzchnię kompleksu przewiduje, że na miejscu znajdzie się pełen kompleks usług medycznych.

Wszystkie badania wskazują, że seniorom oprócz dolegliwości zdrowotnych najbardziej dolega samotność i brak kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego kompleks Miasteczko Witkowice został zaprojektowany tak, by jak najwięcej było miejsc do wspólnych spotkań. Na terenie wioski senioralnej znajdą się kawiarnie, alejki spacerowe i ławeczki a nawet wieża obserwacyjna, skąd podziwiać będzie można widok na Kraków. Będzie to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Projektowany jest kryty basen i korty tenisowe. Będzie alpakoterapia z żywymi egzotycznymi zwierzętami i sale do zajęć rehabilitacyjnych. Planowane jest także przedszkole integracyjne gdzie seniorzy będą mogli spędzać czas wraz maluchami. W planie na terenie Miasteczka Witkowice znajdą się oczywiście apartamenty dla seniorów. Zaplanowano między innymi stworzenie takich mieszkań w budynku, w którym znajdzie się także basen i centrum rehabilitacji. Dzięki temu mieszkańcy Miasteczka nawet w zimie przy niesprzyjającej aurze na zewnątrz będą mogli skorzystać z wszelkich udogodnień nie wychodząc z budynku. Ułatwione będą odwiedziny najbliższych. Na terenie osiedla powstanie hotel, w którym z jednej strony będą mogli zamieszkać bliscy seniora z drugiej będą z niego mogły skorzystać osoby, które np. będą w trakcie rehabilitacji lub zabiegów w jednej z przychodni zdrowia. Na świecie wioski i miasteczka senioralne stają się normą. W samej tylko Francji funkcjonuje już prawie 700 takich ośrodków, które zapewniają seniorom nie tylko komfort pobytu i leczenia ale przede wszystkim komfort życia, rekreację i zapewnienie utrzymania relacji międzyludzkich. W budowie jest prawie 100 kolejnych kompleksów. W Polsce ponad 65 procent seniorów to właściciele nieruchomości. Niestety bardzo często mieszkania są niedostosowane do ich potrzeb. Problemami są: brak windy, brak możliwości szybkiej reakcji na problemy zdrowotne a przede wszystkim samotność w czterech ścianach. Te wszystkie wady eliminuje Miasteczko Witkowice pisząc nowy rozdział w polskim systemie opieki społecznej. Plan jest bardzo ambitny ale realny. Nie zapominajmy też o tym, że seniorów jest coraz więcej i jest to grupa ludzi bardzo aktywnych. Seniorzy nie tylko korzystają z Internetu, coraz częściej tworzą grupy, które wspierają się w codziennym życiu. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym czego przykładem może być choćby stworzenie kilka dni temu specjalnych seansów w kinach zarówno w Krakowie jak i Warszawie. Lokalizacja Miasteczka Witkowice to kolejna zaleta tej osady. Położna zaledwie około 20 minut drogi od centrum Krakowa pozwoli na korzystanie z oferty kulturalnej miasta. Szybki dojazd będzie też atutem dla rodzin odwiedzających. Otwarty charakter kompleksu sprawi, że część lecznicza będzie dostępna dla szerokiego grona pacjentów. Nie tylko dla osób starszych ale oczywiście dla wszystkich osób, które potrzebują profesjonalnej opieki medycznej.

Projektując koncepcję urbanistyczną braliśmy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Z odpowiednią dbałością i z całościowym podejściem potraktowaliśmy zastany teren jak i jego historyczne skarby które w sobie skrywa. Nawierzchnia, teren zielony jak i same istniejące budynki ulegną rewitalizacji i adaptacji do potrzeb osób starszych. Budynki zabytkowe zostaną wyremontowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi a część istniejących nie zabytkowych przebudowana i zagospodarowana na nowo. Planuje się również budowę nowych budynków. Motywem przewodnim jest ciepła, złocista kolorystyka. Elewacje są wykończone w szlachetnych materiałach naturalnych jak cegła licówka czy tzw. tynk konserwatorski. Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i Polityką Cookies.