Historia Zakładów Cermicznych w Zesławicach mieszczących się pod Krakowem jest tak stara jak historia samej Nowej Huty. W latach 50 zarządzono budowę nowoczesnego kombinatu wraz z socrealistycznym osiedlem robotniczym. Do budowy tego olbrzymiego przedsięwzięcia użyto cegieł wyrabianych właśnie w Zesławickiej Cegielni. Po latach epoki PRL’u zakłady ceramiczne wykupił Wienerberger a następnie w 2015 roku nasz obecny inwestor. Na terenie pozostały najbardziej wartościowe obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Jednym z nich jest jedyna na świecie kopuła zbudowana jako forma symetryczna, obrotowa z powłoką samonośną o grubości zaledwie 17 centymetrów i rozpiętości aż 55 metrów! W jej trzewiach wylana była równie potężna żelbetowa wanna przeznaczona na magazynowanie wilgotnej gliny pochodzącej z pobliskiej kopalni iłów. Glina z magazynu transportowana była za pomocą podwieszanych wózków na szynach zawieszonych w przestrzeni. Wnętrze doświetlone jest przez charakterystyczną latarnię znajdującą się na szczycie kopuły. Szyny były doczepione do stalowej konstrukcji znajdującej się nad halą oraz w skośnym łączniku prowadzącym do hali wyrobowni/przerobowni. W tejże tylnej hali odbywał się proces podziału gliny i formowania cegły za pomocą zmechanizowanych krajalnic. Do dzisiaj ocalała i ta hala. Na zewnętrz widoczna jest również na niewielkim wzniesieniu stara wieża ciśnień, niegdyś dostarczająca wodę dla całego zakładu i przyzakładowego osiedla robotniczego.
Intencją inwestora jest stworzenie żywego i barwnego miejsca spotkań dla okolicznych mieszkańców Krakowa jak i przyjezdnych. Obecną halę pod kopułą planujemy wykorzystać na jedyny w swoim rodzaju pasaż handlowy. Wieczorami pod kopułą będą odbywały by się koncerty. Po wydarzeniach będzie można przejechać się wagonikiem po skośnej rampie na piętro hali tylnej gdzie planuje się urządzić restauracje i bary. Myślimy aby na skośnej rampie zaaranżować kącik muzealny gdzie oprócz fizycznych eksponatów będą przedstawione stare plany Cegielni, zdjęcia archiwalne i inne przedmioty wystawiennicze. Parter hali tylnej kreujemy jako gastronomiczną przestrzeń open space, coś na wzór Hali Koszyki w Warszawie gdzie centralnie położone bary będą obsługiwać gości i wydawać napoje oraz posiłki. Za każdym razem przebywając tam będzie można podziwiać przestrzeń i skalę dawnej Cegielni Zesławice.
Do hali tylnej zostaną dobudowane dwa budynki bliźniacze, symetryczne. Obecnie na ich miejscu znajdują się baraki pofabryczne nie prezentujące żadnej wartości estetycznej oraz historycznej. Zgodnie z zaleceniami i pozwoleniem konserwatorskim zostaną w przyszłości wyburzone. Wymienione wyżej obiekty będą pełniły funkcję nową, uzupełniająca. W skrzydle lewym znajdzie się hotel czterogwiazdkowy z autonomiczną restauracją, salami konferencyjnymi i małym spa. W skrzydle prawym planuje się na piętrach zaaranżować biura. W obu skrzydłach na parterze znajdą się sklepy oraz usługi. Każdy lokal będzie dysponował własnym wejściem. Dzięki temu zabiegowi historyczne podwórza wewnątrz założenia będą na co dzień tętniły życiem. W prawym skrzydle największy lokal będzie przeznaczony na market spożywczy. Całość wieńczy pod ziemią olbrzymi parking zaprojektowany na prawie 300 samochodów osobowych, dysponujący 3 niezależnymi zjazdami w różnych częściach działki.
Zatrzymajmy się na chwilę na wspomnianych podwórzach. Są one wytworzone poprzez otaczające je ciekawe formy architektoniczne. Stojąc w środku mamy wrażenie, że znajdujemy się w osobnym mieście, dzielnicy. Dostojna powłoka kopuły dominuje nad pozostałymi zabudowaniami a skośna galeria dodaje tajemniczości i ekstrawagancji całości założenia. Nowe budynki zostały zaprojekowane tak aby nie konkurować z obiektami zabytkowymi. Materiał użyty na elewacjach to oczywiście cegła licówka, ta jest ręcznie wyrabiana w holenderskiej manufakturze. Poszczególne kondygnacje podkreślone są przez pasy jasnego betonu architektonicznego co stanowi ponowny ukłon w stronę zastanej tkanki historycznej. Wpadliśmy na pomysł aby jej południową część kopuły obłożyć lekkimi taśmami solarnymi. Słońce operując przez cały dzień będzie opierało się na poszczególnych częściach powłoki generując energię elektryczną. Rozwiązań proekologicznych jest więcej: rozmieszczone wokół kompleksu ogrody deszczowe dla wody opadowej z nawałnic, system powietrznych pomp ciepła, pasywne elewacje, staranność w wywarzeniu ilości miejsc postojowych do powierzchni terenów zielonych.
Wieża ciśnień będzie zaadaptowana na podniebny bar. Widok z niej będzie się rozpościerał na okoliczne wzgórza i Kraków. Dookoła planuje się rozstawienie kilku pawilonów nie związanych z gruntem o funkcji pijalni wody (na terenie inwestycji znajduje się leczniczy zdrój ze studnią głębinową), małych galerii sztuki, barów, sklepików z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi.
Za całym kompleksem znajdzie się osiedle zabudowy wielorodzinnej. Dzięki niemu Stara Cegielnia będzie funkcjonować o każdej porze tygodnia oraz roku.